Zbliżają się święta – wysyp promocji, ale niestety także cyberataków. Dlatego, w trosce o bezpieczeństwo Twoich oszczędności, pragniemy przestrzec Cię przed nasilającymi się zawsze pod koniec roku cyberatakami na klientów banków. Oszuści mają jeden cel: defraudację środków na rachunkach. Prosimy przeczytaj dokładnie poniższy komunikat i odwiedź stronę https://www.ideabank.pl/bezpieczenstwo

Ataki najczęściej opierają się zainfekowaniu komputera i/lub smartfona złośliwym oprogramowaniem. Infekcja rozpoczyna się najczęściej od zachęcenia użytkownika do otwarcia zarażonego załącznika (np. pliku PDF) lub otwarcia odnośnika (linku) do fałszywej strony banku albo strony zawierającej oprogramowanie zakażające przeglądarkę.

Zapoznaj się z poniższymi zasadami dotyczącymi bezpieczeństwa korzystania z bankowości elektronicznej przy użyciu komputera i smartfona. Stosowanie się do nich pozwoli Ci obniżyć ryzyko utraty pieniędzy.

Jak się chronić?

   1. Pamiętaj – Idea Bank nie przesyła w swojej komunikacji (także SMS-owej) żadnych odnośników prowadzących do stron logowania, ani nie prosi o podawanie dodatkowych danych osobowych.
   2. Weryfikuj zawsze czy strona jest zabezpieczona SSL, czy jej adres jest poprawny i czy po kliknięciu w „kłódkę” przy adresie strony pokazuje się informacja o posiadaniu poprawnego certyfikatu (tzn. nie pokazuje błędów).

   3. Zawsze weryfikuj treść SMS-a autoryzującego – upewnij się co tak naprawdę akceptujesz. Jeśli treść SMS-a nie jest dla Ciebie jasna, nie wprowadzaj kodu autoryzacyjnego i skontaktuj się z Infolinią banku.
   4. Bank nigdy nie żąda podania kodu PIN karty ani innych poufnych danych.
   5. Niezapowiedziane wcześniej informacje o prowadzonych pracach na bankowości elektronicznej powinny wzbudzić Twoją podejrzliwość. Bank zawsze informuje o takich pracach z wyprzedzeniem.
   6. W razie jakichkolwiek podejrzeń – zaloguj się z innego urządzenia i zmień hasło lub od razu skontaktuj się z bankiem przez Infolinię w celu zmiany hasła/zablokowania dostępu do bankowości.
   7. Pamiętaj, że sklep internetowy oferujący wyjątkowe promocje może być oszustwem stworzonym w celu wyłudzenia danych.
   8. Stosowane w fałszywych sklepach internetowych techniki polegają najczęściej na przekierowaniu na fałszywe bramki płatności natychmiastowych. W ten sposób przestępcy kradną Twoje loginy i hasła. Dlatego zawsze sprawdzaj adres i certyfikat bezpieczeństwa na bramce płatniczej.

Przykładowy, autentyczny SMS z Idea banku wygląda tak: